A szentesi népi bútorfestő iparművész alkotásaival rendszeresen találkozhatunk kézművesvásárokban, adventi vásárokban, az Ízek utcáján, a Kézműves Ízek Fesztiválján. Amellett, hogy ezeken és más eseményeken ízelítőt ad munkásságából, Daru utcai otthonában kialakította a Ké(s)z csodák elnevezésű gyűjteményét.
A szentesi bútorfestés mai képviselője Biharnagybajomban született, helyettes óvónőként, majd pénzügyi területen dolgozott. Az 1990-es évek közepén egy alkotótáborban ismerkedett meg a kézdivásárhelyi bútorfestő László Ottiliával, akitől autentikus környezetben is lehetősége nyílt tanulni. Háromszéki stílusban kezdett dolgozni, ma már hatféle tájegység motívumait festi. Elkezdte zsűriztetni a munkáit, ez is jelentősen formált az ízlésén. Így alakult ki az első stílusa. Érdeklődési köre tovább bővült, az udvarszéki bútorfestés irányába.
A torockói festést szintén autentikus forrásból tanulta. Majd következett a hartai minta, ez a sötétkék alapra készült bútorfestés a kedvence lett, belekóstolt még a sárközi bútorfestésbe, illetve templomi mennyezetkazettákat is fest, a vásárhelyi stílussal is megismerkedett.
2013 decemberében kapta meg szakmai munkássága legjelentősebb elismerését, a népi iparművész címet a Hagyományok Házában. A cím kötelez is. – A színvonalból engedni nekem most már nem szabad. Amit megtanultam, vinnem kell tovább és fejlesztenem kell. Az elmúlt 18 év alatt sokat formálódott a szemléletem, különösen az került nálam előtérbe, hogy mindent lehet hasznosítani, mindennek meg van a maga helye az élet körforgásában, s hogy nincsenek felesleges tárgyak, a régi tárgyak a múltunkat, a gyökereinket jelentik, azokat nagyon meg kell becsülni, s ha az idő esetleg megkoptatta, nem szabad elkótyavetyélni, fel kell azokat újítani, hogy továbbra is szolgáljanak bennünket – hangsúlyozza. A népművészeti ág gyermekkora bensőséges világát idézi, alkotásait szeretné beilleszteni a mai lakáskultúrába.
Forrás: Barangolás Szentes kincsei között, Rút kiskacsából hattyú válik a kezei között, Szentesi Élet, 2019. április 20.
Ké(s)z csodák néprajzi magángyűjtemény
Cím: 6600 Szentes, Daru u. 5. szám
Mobil: +36-30/359-7448
E-mail: kovacsivanne@freemail.hu
Látogatás: a +36-63/311-597-es telefonszámon előre egyeztetett időpontban. Egyszerre 2-3 fő-t tudunk fogadni.
No products in the cart.