Szentes és határának egyetlen, és részben álló középkori műemléke az ecseri templomrom. Egykori templomának romjai ma is láthatóak.
Ecser falut 1138-ban említik először az oklevelekben. A tatárjárás idején elpusztult, később újra benépesült. A lelkigondozást a ferences szerzetesek látták el. A falut és templomát a Gyula ellen vonuló török hadak 1566-ban felperzselték, de a következő évtizedekben visszaszállingózott a lakosság. A tizenöt éves háború idején (1591-1606) néptelenedett el véglegesen.
A mai Ecser határrészen a török idők előtt falu állt, tulajdonosa a Dömösi Prépostság volt. A templom közvetlenül az esztergomi érsekhez tartozott, a lelki gondozást ferencesek látták el. 1733-ban még álltak a torony romjai, ma már nem látható.
A ’60-as évek eleji feltárás és konzerválás óta eltelt 45 év alatt a rom állapota sokat romlott. Ismét esedékes lenne egy restaurálás, illetve tető is kerülhetne a maradványok fölé. A romjaiban is gyönyörű épület környezete sajnos eléggé elhanyagolt.
A templomhajó ablakai román stílust őriznek. A szentély nyolcszögletű, mely három oldalával apszist képez a hajóval. Jellegzetes románkori falazású az építmény. Az előkerült régészeti leletek alapján az építés ideje a 13. század második felére tehető.
A Koszta József Múzeum megbízásából 2019 nyarán elvégezték az állagmegóvását, konzerválták a maradványokat.
A falakat lezárták, hogy ne kerüljön nedvesség a repedések és a mozgó téglák közé, mert a fagy télen szétfeszítené azokat. Majd egy simító réteget, erre pedig egy speciális, anyagot helyeztek fel, amit műemlékek védelmére használnak, ez UV-álló, kiszorítja a párát és meggátolja a víz bejutását a repedésekbe. A cél, hogy ezt az állapotot minél tovább megőrizzék az utókor számára.
No products in the cart.